Стягнення аліментів з-за кордону

аліменти

Як стягнути аліменти, якщо один з батьків дитини виїхав на постійне місце проживання за кордон? Чи можливе взагалі таке стягнення? Відповідь на це питання однозначно є позитивною, однак таке стягнення має безліч нюансів, які ми і розглянемо в даній статті.

Зокрема, Україна є стороною багатосторонніх конвенцій, які передбачають спрощену процедру стягнення аліментів для держав –учасниць цих конвенцій. Варто звернути увагу на наступні міжнародні документи:

  • Конвенція ООН про стягнення аліментів за кордоном 1956 року (діє у відносинах з такими державами: Алжир, Аргентина, Австралія, Австрія, Барбадос, Бельгія, Болівія, Буркіна Фасо, Камбоджія, Кабо-Верде, Центрально-Африканська Республіка, Чилі, Колумбія, Хорватія, Республіка Кіпр, Чеська Республіка, Данія, Еквадор, Домініканська Республіка, Ель Сальвадор, Куба, Ватикан, Естонська Республіка, Фінляндія, Французька Республіка, Федеративна Республіка Німеччина, Грецька Республіка, Гватемала, Гаїті, Ватикан, Угорська Республіка, Ірландія, Держава Ізраїль, Італійська Республіка, Киргизька Республіка, Ліберія, Люксембург, Мексика, Монако, Марокко, Нідерланди, Нова Зеландія, Нігер, Пакистан, Філіппіни, Республіка Польша, Португальська Республіка, Республіка Молдова, Румунська Республіка, Сербія, Сейшели, Словацька Республіка, Словенія, Шрі-Ланка, Королівство Іспанія, Сурінам, Швеція, Щвейцарія, Македонія, Туніс, Великобританія, Уругвай);
  • Гаазька конвенція про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання 2007 року (діє у відносинах з такими державами: країни-члени Європейського Союзу /крім Данії та Ірландії/, Албанія, Республіка Білорусь, Боснія і Герцеговина, Бразилія, Гайана, Гондурас, Республіка Казахстан, Чорногорія, Нікарагуа, Норвегія, Турецька Республіка, Сполучені Штати Америки);
  • Мінська конвенція про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року (діє у відносинах з державами-учасницями СНД: Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Росія, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан).

Отож перш за все необхідно визначити, чи входить держава, в яку виїхав один з батьків на постійне місце проживання, в перелік вищезазначених країн. Якщо входить, то процедура стягнення аліментів буде спрощеною.

Способи стягнення аліментів з-за кордону

Стягнення аліментів при наявному судовому рішені

Якщо наявне судове рішення про стягнення аліментів необхідно звернутися з клопотанням стягувача (кредитора) про визнання і виконання рішення суду України про стягнення аліментів, адресоване компетентному органу (суду) іноземної держави. Зі зразком клопотання можна ознайомитись в додатку № 2 до Інструкції про виконання в Україні Конвенції про стягнення аліментів за кордоном. Таке клопотання подається до міністерства юстиції України Це клопотання має містити таку інформацію: повне ім’я відповідача (боржника), дата народження, громадянство та, наскільки це відомо позивачу (стягувачу), його адреси протягом останніх п’яти років, рід занять і місце роботи і, по можливості, фотокартка;наявні відомості про фінансові та сімейні обставини боржника, у тому числі інформація про належне йому майно;будь-яка інша інформація, що може сприяти встановленню місцезнаходження боржника чи виконанню клопотання або яка визначена відповідною Договірною Стороною як необхідна.

До клопотання додаються належним чином оформлені судом, що
виніс рішення, такі документи:копія судового рішення;довідка про те, що рішення набрало законної сили;довідка про часткове виконання або невиконання рішення на території України;довідка про те, що відповідач був належним чином повідомлений про день судового засідання, та копії документів, що це підтверджують, якщо відповідач не брав участі в судовому засіданні; копія протоколу судового засідання (або журналу судового засідання), під час якого справу про стягнення аліментів було розглянуто по суті;фотокартка стягувача.

Клопотання та документи, що до нього додаються, надаються українською мовою разом з перекладом на офіційну мову Договірної Сторони, на території якої пропонується здійснити визнання і виконання рішення.

Стягнення аліментів при відсутності судового рішення

Якщо рішення національного суду про стягнення аліментів відстнє, або необхідно вирішити питання про зміну розміру аліментів необхідно надіслати до відповідної Договірної Сторони заяву та інші документи, необхідні для розгляду справи по суті. Зі зразком заяви можна ознайомити в додатку № 1 до Інструкції про виконання в Україні Конвенції про стягнення аліментів за кордоном. Заява повинна містити наступну інформацію : повне ім’я відповідача (боржника), дату народження, громадянство та, наскільки це відомо позивачу, його місця проживання протягом останніх п’яти років, рід занять і місце роботи, фотокартку (за наявності) відомості про фінансові та сімейні обставини відповідача, у тому числі інформацію про належне йому майно; відомості про фінансові та сімейні обставини позивача (заявника), у тому числі довідку про доходи; засвідчену копію документа, що підтверджує ступінь родинних зв’язків між відповідачем та особою, на користь якої вимагаються аліменти (наприклад, свідоцтва про народження, рішення
суду про встановлення батьківства тощо); фотокартку позивача; будь-яку іншу інформацію, що може сприяти встановленню місцезнаходження відповідача (боржника) чи виконанню клопотання, або яка визначена відповідною Договірною Стороною як необхідна;нотаріально засвідчене доручення, яке уповноважує орган, що приймає, відповідної Договірної Сторони діяти від імені позивача, або інформацію про будь-яку іншу особу, уповноважену
діяти від імені позивача.

Коли заява стосується вирішення питання про зміну розміру
аліментів, надається засвідчена копія судового рішення чи іншого документа, яким установлено розмір аліментів.

Заява і документи, що до неї додаються, надаються українською мовою разом з перекладом на офіційну мову Договірної Сторони, на території якої пропонується стягнути аліменти. Заява подається до Міністерства юстиції України.

Вартість стягнення аліментів з-за кордону

Міністерство юстиції не стягує будь-яких коштів за свої послуги. Однак на позивача чи заявника у справі покладатиметься сплата обов’язкового судового збору, інші витрати на судовий процес у відповідності до законодавства країни, де буде проводитись судовий процес зі стягнення аліментів. За подання до національного суду позовної заяви про стягнення аліментів судовий збір не сплачуэться. Згідно п.3 ч.1 ст.. Закону країни «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі – у справах про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3674-17#Text

Пам’ятайте, що батьківство і материнство надає вам не лише права і відчуття щастя, але й обов’язок утримувати свою дитину, дбайте про своїх дітей та не допускайте виникнення ситуації, коли аліменти стягуються в судовому порядку. Ваші діти – це Ваша найбільша цінність, любіть та піклуйтеся про своїх дітей.

Теги статті: /