Поділ майна подружжя при розлученні

Адвокат у Львові » Юридична думка адвоката Карпель Олександри » Поділ майна подружжя при розлученні
поділ майна

Порядок та спосіб розподіл майна при розлученні є досить актуальною темою у сімейних відносинах сьогодення. За загальним правилом – майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).

Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя. Об’єктом права спільної сумісної власності є заробітна плата, пенсія, стипендія, інші доходи, одержані одним із подружжя. Якщо одним із подружжя укладено договір в інтересах сім’ї, то гроші, інше майно, в тому числі гонорар, виграш, які були одержані за цим договором, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя. Речі для професійних занять (музичні інструменти, оргтехніка, лікарське обладнання тощо), придбані за час шлюбу для одного з подружжя, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя. Якщо майно дружини, чоловіка за час шлюбу істотно збільшилося у своїй вартості внаслідок спільних трудових чи грошових витрат або витрат другого з подружжя, воно у разі спору може бути визнане за рішенням суду об’єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Майно, яке не входить до спільної сумісної власності подружжя

  1. майно, придбане до шлюбу;
  2. майно, набуте за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування;
  3. майно, набуте за час шлюбу, але за кошти, які належали їй/йому особисто;
  4. житло, набуте за час шлюбу внаслідок його приватизації відповідно до Закону України “Про приватизацію державного житлового фонду”;
  5. земельна ділянка, набута під час шлюбу в порядку безоплатної приватизації;
  6. речі індивідуального користування, в тому ж числі коштовності, навіть тоді, коли вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя;
  7. кошти, отримані як відшкодування за втрату (пошкодження) речі, яка їй/йому належала, а також кошти отримані як відшкодування завданої їй/йому моральної шкоди;
  8. страхові суми, одержані нею/ним за обов’язковим особистим страхуванням, а також за добровільним особистим страхуванням, якщо страхові внески сплачувалися за рахунок коштів, які були особистою приватною власністю кожного з них; премії, нагороди, які вона/він одержали за особисті заслуги.

Добровільний спосіб поділу майна подружжя

Поділ майна подружжя може бути здійснено в добровільному або судовому порядку. Добровільний порядок застосовується, якщо подружжя домовились щодо визначення часток кожного з них у праві на майно, а також дійшли згоди щодо конкретного поділу майна відповідно до цих часток. Сімейне законом Договір про поділ житлового будинку, квартири, іншого нерухомого майна, а також про виділ нерухомого майна дружині, чоловікові зі складу усього майна подружжя, повинен бути нотаріально посвідчений.

Судовий спосіб поділу майна подружжя

У випадку поділ майна в судовому порядку суд в першу чергу визначає його предмет, тобто те майно подружжя, що підлягає розподілу. Суд може винести рішення про поділ майна в натурі. Такий спосіб застосовується якщо речі можна розділити без втрати їх цільового призначення. Неподільні речі присуджуються одному з подружжя, якщо інше не визначено домовленістю між ними. Речі для професійних занять присуджуються тому з подружжя, хто використовував їх у своїй професійній діяльності. Але відзначимо, що вартість цих речей враховується при присудженні іншого майна. Також суд може прийняти рішення про присудження майна одному з подружжя з покладенням на нього обов’язку компенсувати другому з подружжя його вартість його частки у цьому майні.Присудження такої компенсації має кілька умов – згода сторін; попереднє внесення другим із подружжя відповідної грошової суми на депозитний рахунок суду. Суди також можуть застосувати і такий спосіб поділу майна, як поділ речей між подружжям з урахуванням їх вартості та частки кожного з подружжя в спільному майні.

Варто звернути увагу, що Суд може визнати за другим з подружжя право на частку цієї премії, нагороди, якщо буде встановлено, що він/вона своїми діями (ведення домашнього господарства, виховання дітей тощо) сприяв (ла) її одержанню.

Термін позовної давності на подання позовної заяви про поділ спільно нажитого майна після розлучення встановлено у три роки. До розлучення позовна давність на подачу такого позову не застосовується.

Підсудність та судовий збір

Справи про поділ майна подружжя при розлученні розглядаються місцевими загальними судами в позовному провадженні:

  • за місцезнаходженням майна чи його основної частини;
  • за зареєстрованим місцем проживання або перебування відповідача, якщо справа стосується поділу рухомого майна.

За розгляд справи в суді сплачується судовий збір у розмірі 1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу та не більше 3 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу. Розрахувати та сформувати квитанцію можна на сайті Судової Влади онлайн.

Для цього необхідно обрати суд, в якому розглядатиметься Ваша справа. Обрати категорію Судовий Збір, та вибрати пункт про поділ майна при розірванні шлюбу.

Особливості судового провадження при поділі майна подружжя

Розгляд справи про поділ спільного майна подружжя залежить від обставин справи та нюансів, які потрібно врахувати при підготовці позовної заяви перед початком подачі її до суду. Під час розгляду даної категорії справи варто звернути увагу, що поділу підлягають не лише майно та майнові права, а й спільні обов’язки подружжя, які виникли у них під час їхнього перебування в шлюбі. Відповідно до ч. 4 ст. 65 Сімейного кодексу України договір, укладений одним із подружжя в інтересах сім’ї, створює обов’язки для другого з подружжя, якщо майно, одержане за договором, використане в інтересах сім’ї.

Під час судових розглядів важливу роль можуть відіграти боргові зобов’язання, поділ майна між подружжям у випадках, коли один із них (або обидва) є фізичними особами – підприємцями, або ж серед майна є недобудоване майно.

Бережіть сім’ю та своє подружнє життя, тоді Вам не доведеться ділити спільно набуте майно.

Теги статті: /