Позовна заява

позовна заява

Позовна заява – це документ, який подається до суду в порядку цивільного, господарського, адміністративного або кримінального судочинства та а містить вимогу про примусовий захист порушеного, оспорюваного, невизнаного права чи інтересу. Вимоги, зміст та особливості позовної заяви залежать від порядку судочинства в якому вона розглядатиметься. Кожен з видів судочинства регулюється своїм процесуальним кодексом.

Форма і зміст позовної заяви

Позовна заява подається у письмовій формі та підписується позивачем або його представником. У випадку підписання позовної заяви представником, до позову слід додати документ, який підтверджує повноваження представника.

Обов’язкові складові структури позовної заяви:

 • найменування суду, до якого подається заява;
 • найменування (для юридичних осіб) або ім’я (прізвище, ім’я та по батькові за його наявності для фізичних осіб) сторін, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання (для фізичних осіб), ідентифікаційні коди суб’єкта господарської діяльності за їх наявності (для юридичних осіб) або індивідуальні ідентифікаційні номери за їх наявності (для фізичних осіб — платників податків):позивач,відповідач; третя особа (якщо є);
 • зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці;/li>
 • зміст позовних вимог; якщо позов подано до кількох відповідачів, — зміст позовних вимог щодо кожного з них;
 • виклад обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги;
 • зазначення доказів, що підтверджують позов;
 • обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються;
 • відомості про вжиття забезпечення доказів або позову; якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору;
 • перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви;
 • відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору;
 • підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

До позовної заяви долучається екземпляр позовної з додатками для іншої сторони чи сторін та долучається квитанція про сплату судового збору, якщо такий підлягав оплаті.

Куди подати позовну заяву

Позовна заява подається до суду за підсудністю залежно від категорії справ. У цивільно- процесуальному судочинстві виділяють підсудність за місцем проживання чи місцезнаходженням відповідача, підсудність за вибором позивача та виключну підсудність. Вибір суду буде залежати від категорії справи, яку має розглянути суд. В адміністративному судочинстві справи розглядаються місцевими загальними судами як адміністративними судами так і окружними адміністративними судами. У даному випадку вибір суду також залежить від категорії справи. В господарсько – процесуальному судочинстві також виділяють декілька різновидів підсудності, а саме – за місцем проживання чи місцезнаходженням відповідача, підсудність за вибором позивача та виключна підсудність. Як Ви вже зрозуміли, яка саме підсудність застосовуватиметься залежить саме від категорії справи, яку має розглянути суд. У кримінально – процесуальному провадженні цивільний позов може бути пред’явлений в межах кримінальної справи за територіальною підсудність.

Як подати позовну заяву по суду

Позов може бути поданий наручно. У такому випадку рекомендую мати додатковий екземпляр позовної заяви, на якому в канцелярії суду Вам поставлять відмітку про отримання Вашого позову, з зазначенням дати та підпису особи, що його отримала. Також є можливість направити позовну заяву поштовим листом. У такому випадку рекомендую використовувати цінний лист з описом вкладення та повідомлення про вручення. Направивши такого листа Ви будете мати доказ відправки Вашого позову з усіма додатками і Суд не зможе винести ухвалу про залишення Вашого позову без руху, мотивуючи тим, що Ви не додали документ який був в описі. Також не забувайте про варіанти відправки позову через кур’єрську доставку.

І наостанок моя Вам рекомендація – вирішуйте свої проблеми шляхом досудового врегулювання спору, оскільки судові процеси потребують значної затрати часу, сил та фінансових ресурсів. Але якщо все ж таки вирішили звертатись до суду, тоді користуйтесь кваліфікованою юридичною допомогою досвідченого адвоката.

Теги статті: