Верховний суд щодо психологічного насильства через мессенджери

Адвокат у Львові » Огляд цікавих судових рішень від адвоката Карпель Олександри » Верховний суд щодо психологічного насильства через мессенджери
психологічне насилля

Правова позиція Верховного суду щодо психологічного насильства через вайбер. Верховний Суд у своїй постанові від 13.07.2020 року зробив два важливих висновки:

  • висловлення погроз тощо з боку колишнього чоловіка за допомогою «Viber» є психологічним насильством;
  • скріншоти з мобільних пристроїв можуть бути належним доказом вчинення такого насильства.

В мотивувальній частині свого рішення касаційний суд зазначив, що що зміст конкретних фраз, лексики та характеру використання мовних засобів, які були застосовані у переписці з колишньою дружиною та малолітнім сином, дає підстави для висновку, що дії слід кваліфікувати як домашнє насильство у формі психологічного насильства, що небезпідставно викликає у заявника побоювання за свою безпеку та безпеку своїх рідних і завдає шкоди психічному здоров`ю.

У частинах першій, третій статті 100 ЦПК України передбачено, що електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, що містить дані про обставини, що мають значення для справи, зокрема, електронні документи (в тому числі текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо), веб-сайти (сторінки), текстові, мультимедійні та голосові повідомлення, метадані, бази даних та інші дані в електронній формі. Такі дані можуть зберігатися, зокрема, на портативних пристроях (картах пам`яті, мобільних телефонах тощо), серверах, системах резервного копіювання, інших місцях збереження даних в електронній формі (в тому числі в мережі Інтернет). Учасники справи мають право подавати електронні докази в паперових копіях, посвідчених у порядку, передбаченому законом. Паперова копія електронного доказу не вважається письмовим доказом.

Протидія насильству у сім`ї є одним із важливих напрямів суспільного розвитку. Вона розглядається не лише як соціальна проблема, а, насамперед, як проблема захисту прав людини і, перш за все, прав жінок. При здійсненні насильства у сім`ї відбувається порушенням прав і свобод конкретної людини, що вимагає втручання з боку держави і суспільства.

Теги статті: