Рішення по надмірно сплаченій пенсії

пенсія

Правова позиція Верховного Суду щодо можливості надмірно сплаченої пенсії. Відповідна постанова прийнята у справі № 756/6984/16-а 16 червня 2020 року. Суд зазначив, що обов`язковою умовою для стягнення надміру виплачених пенсій є допущення зловживань з боку пенсіонера та в жодному випадку вказані суми не можуть бути стягнуті у випадку призначення пенсії на підставі недостовірних даних, формування яких не залежить від пенсіонера. В такому разі суми зайво виплаченої пенсії стягуються зі страхувальника. Надано визначення поняттю зловживання з боку пенсіонера зокрема, це подання ним документів з явно неправильними відомостями, про які йому (пенсіонеру) було достовірно відомо.

Таким чином, відповідальність за достовірність даних, що враховуються при виплаті пенсії, а також обов’язок відшкодовувати надміру виплачені суми соціальних виплат, несуть пенсіонери – внаслідок зловживань з їх боку, а також страхувальники – внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів. Отже, для правильного вирішення питання про утримання надміру сплачених сум пенсії орган, що уповноважений призначати пенсії, має достеменно встановити, що факт переплати пенсії, що враховуються при її обчисленні, відбувся у зв’язку із поданням пенсіонером завідомо недостовірних відомостей.

Оцінюючи докази, що свідчать про можливе зловживання, судам слід виходити з презумпції дійсності документів, наданих для призначення/перерахунку пенсії, та презумпції добросовісності заявника. Ці презумпції може бути спростовано на підставі доказів, що доводять умисел заявника на отримання пенсії без законних для цього підстав.

За результатами розгляду касаційної скарги справу було направлено на новий розгляд. Пам’ятайте, що саме в адміністративних справах обов’язок доказування покладається саме на суб’єкта владних повноважень.

Теги статті: