Рішення суду щодо авторського права на комікс Хахаскі

Адвокат у Львові » Огляд цікавих судових рішень від адвоката Карпель Олександри » Рішення суду щодо авторського права на комікс Хахаскі
хахаскі судове рішення

Актуальне рішення щодо авторського права на комікс. Відповідне рішення постановив Тернопільський апеляційний суд у справі № 599/2721/19 07.10.2020 року. В апеляційному порядку розглядалася скарга на рішення Зборівського районного суду Тернопільської області від 27 квітня 2020 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ОМГ ЕДЖЕНСІ” про стягнення компенсації за порушення авторських прав на малюнки з коміксу «Хахаски». Суд першї інстанції позов задовільнив в повному обсязі та стягнув 125 000 (сто двадцять п`ять тисяч) гривень компенсації,судовий збір, зобовязав відповідачку передати інтернет –сторінку, що містить 180 контрафактних примірників творів, шляхом доступу до неї Товариству з обмеженою відповідальністю “ОМГ ЕДЖЕНСІ”.

Суд апеляційної інстанції скасував рішення Зборівського районного суда Тернопільської області та ухвалив нове рішення, яким стягнув компенсацію за порушення майнових авторських прав у розмірі 108 561 (сто вісім тисяч п’ятсот шістдесят одну) гривню 60 копійок, а у вимозі передати інтернет- сторінку було відмовлена. Правова позиція апеляційного суду у даній справі полягала в наступному. Закон не передбачає вилучення чи передачі доступу до веб-ресурсу правопорушника, таким чином, суд не вправі постановляти таке рішення. Крім цього, створюючи веб-сторінку в соціальній мережі Instagram, користувач укладає певний договір із Instagram. Його укладення породжує низку прав та обов’язків. Зокрема, користувач, що викладає фотографії, зображення тощо на своїй веб-сторінці не належать Instagram, однак веб-сайт залишає за собою право втручатися у користування самою сторінкою. Водночас, правила користування цього веб-ресурсу чітко заборонено – “намагатися купувати, продавати або передавати будь-які елементи свого облікового запису (зокрема ваше ім`я користувача) або вимагати, збирати чи використовувати реєстраційні або ідентифікаційні дані інших користувачів”.

Суд першої інстанції, ухвалюючи рішення про передачу веб-сторінки відповідача зачіпив інтереси та права третьої сторони, яка не бере участь у цій справі, а саме веб-ресурс Instagram. Такої ж позиції дійшла Велика палата Верховного суду в своєму рішенні від 25 червня 2019 року у справі №910/17792/17, наголосивши, що – “не можна покладати на третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, будь-які матеріально-правові обов’язки, а також установлювати чи захищати їх права, тобто винести рішення або ухвалу суду про права чи обов’язки цих третіх осіб”.

Проект “Хахаски” – це інтернет-комікси про життя та пригоди песика, аудиторія підписників якого перевищує 2 млн. Саме тому справа набула певного суспільного резонансу.

Теги статті: