Як провести закупівлю в умовах воєнного стану

Адвокат у Львові » Аналіз законодавства від адвоката Карпель Олександра » Як провести закупівлю в умовах воєнного стану

Публічні закупівлі під час війни в Укріїні Згідно постанови Кабінету Міністрів №169 від 28.02.2022 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» в умовах воєнного стану оборонні та публічні закупівлі товарів, робіт і послуг здійснюються без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель, визначених Законами України “Про публічні закупівлі” та “Про оборонні закупівлі”. Переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг визначаються:

  • для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони України — рішенням державних замовників у сфері оборони;
  • для інших закупівель — рішенням органу управління державним майном суб’єкта господарювання державного сектору економіки.

Замовники під час здійснення передбачених цією постановою закупівель повинні відповідно до Закону України “Про публічні закупівлі” дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель та забезпечувати оприлюднення укладеного договору в електронній системі закупівель протягом п’яти робочих днів після його підписання. Зазначений строк продовжується на час неналежного функціонування електронної системи закупівель, підтверджений її адміністратором. Договір, не оприлюднений в електронній системі закупівель у встановлений строк, є нікчемним.

Мінекономіки у листі вих. № 3304-04/9225-06 від 04.03.2022 повідомило, що у разі якщо замовники, які розпочали процедури закупівлі до введення правового режиму воєнного стану в Україні, не мають можливості завершити такі процедури закупівлі у зв’язку із обставинами, що не залежать від замовників, вони можуть визнати тендер таким, що не відбувся, відповідно до частини п’ятої статті 32 Закону « Про публічні закупівлі» у разі якщо здійснення закупівлі стало неможливим внаслідок дії непереборної сили.

Наявне роз’яснення Міністерства економіки щодо постанови Кабінету Міністрів №169 від 28.02.2022 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану». Роз’яснення міститься на офіційному сайті Прозоро.

Якщо процедури закупівлі фактично заморожені, наприклад відкладено розгляд скарги щодо процедури закупівлі Антимонопольним Комітетом, замовник може прийняти рішення про визнання тендеру таким, що не відбувся. При цьому така рішення уповноваженій особі слід оформити протоколом.

Згідно листа Торгово – промислової палати України від 28.02.2022 № 2024/02.-7.1 військова агресія Російської Федерації проти України, що стала підставою для введення воєнного стану із 05 год.30 хв. 24 лютого 2022 року засвідчує форс мажорні обставини (обставини непереборної сили). Зазначені обставини є невідворотними та надзвичайними до їх закінчення.

При проведенні закупівель необхідно зазначити посилання на цей лист, указ Президента про введення воєнного стану в Україні, також рекомендую підготувати службову записку про термінову необхідність закупівлі послуги та протокол уповноваженої особи.

В системі прозоро з’явилася можливість поставити відмітку Українська визвольна війна. Якщо використати цю відмітку, тоді в опублікованій закупівлі буде відображатися мітка Українська визвольна війна.

Теги статті: