Посилення відповідальністі у сфері пожежної безпеки від 03.02.2021

Адвокат у Львові » Аналіз законодавства від адвоката Карпель Олександра » Посилення відповідальністі у сфері пожежної безпеки від 03.02.2021

Проект Закону про внесення змін до Кодексу УкраїниПосилено відповідальність у сфері пожежної безпеки. Відповідний закон прийнято Верховною Радою 03.02.2021 року. Проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за порушення законодавства у сфері захисту природних екосистем від пожеж.

Згідно нового закону збільшено розмір санкцій за адміністративні правопорушення у сфері дотримання норм та вимог пожежної безпеки. Відповідні зміни внесені до ст. ст. 95-1, 120, 175, 175-2, 188-16, 188-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення та законів України. Законом також внесені зміни до ст. ст. 223, 224, 240, 255 КУпАП, спрямовані на удосконалення порядку розгляду справ про адміністративні правопорушення у зазначеній вище сфері.

Попередньо невеликий розмір штрафу за таке адміністративне правопорушення обумовлений тим, що більшість статей Кодексу України про адміністративні правопорушення, які стосуються охорони довкілля, не змінювались з 1997 року і не відповідали сучасним економічним умовам та засобам ведення господарської діяльності.

Необхідність змін у законодавстві була обумовлена тим, що Україні складається загрозлива ситуація зі зростанням кількості пожеж та площ їх розповсюдження, особливо в природних екосистемах, лісах, сільськогосподарських угіддях через масові порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки. Зокрема, це необережне поводження з вогнем, сільськогосподарські пали, порушення правил пожежної безпеки на залізничному, автомобільному транспорті, порушення вимог технічної експлуатації електричних мереж, неналежне утримання земель транспорту, що часто призводить до масштабних пожеж.

Удосконалення законодавства у сфері пожежної безпеки, а саме посилення адміністративної відповідальності сприятиме усунення дисбалансу між фактичним розміром заподіяної навколишньому природному середовищу шкоди та розміром санкцій, які передбачені за такі порушення а також підвищення ефективності державного управління та здійснення державного контролю у цій сфері.

Якщо деталізувати підвищення штрафів за дії, що можуть призвести до загоряння у навколишньому природному середовищі, то варто ознайомитись з наступними правопорушеннями та санкціями, які застосовуватимуться за їх вчинення:

  • порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки (стаття 175 КУпАП) – до 1700-3400 гривень для громадян та 3400-5100 гривень для посадових осіб;
  • порушення правил пожежної безпеки на залізничному, морському, річковому транспорті (стаття 120 КУпАП) – до 1700-3400 гривень для громадян і 3400-5100 гривень для посадових осіб, а на повітряному транспорті відповідно 2250-4250 та 3400-5100 гривень;
  • здійснення підприємством господарської діяльності без декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства у сфері пожежної безпеки (стаття 175-2) – до 1700-5100 гривень для суб’єктів підприємницької діяльності;
  • порушення вимог нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання (стаття 95-1) – до 1700-3400 гривень для громадян та 3400-5100 гривень для посадових осіб.

Як зазначалося у пояснювальній записці до законопроекту, метою проекту Закону є посилення захисту довкілля, запобігання пожежам у природних екосистемах, підвищення ефективності управління та контролю у цій сфері, посилення адміністративної відповідальності за порушення правил пожежної безпеки. Отже берегти довкілля та не вчиняти адміністративні правопорушення у сфері охорони довкілля не призведе до негативних соціально-економічних та інших наслідків.

Теги статті: /